Krajina nebezpečná sama sebe

Dalito.sk/ilustračné foto: Karol Pilling

V čase, keď slovenské nemocnice kolabujú a umierajú v nich ľudia, mobilita Slovákov sa zvýšila o 23%. Iba za posledný týždeň polícia zistila 3521 porušení pandemických opatrení, od januára celkovo 22749.

Aj takto sa Slovenskom šíri koronavírus a všetky jeho mutácie. Podľa množstva ľudí, ktorí nedodržiavajú opatrenia, Slovensko si zarába na vlastný vírus a možno čoskoro oznámi, že je PRVÉ s vlastným vírusom v EÚ! Svetoví už v tomto nebudeme, ale zasa vedieme v úmrtnosti na celom svete. Slovensko má covid olympiádu v krvi od začiatku.  

Dodnes sa tvárime, že najväčším nebezpečím sú pre krajinu ľudia, ktorí prichádzajú, pritom doma mnohí porušujú čo sa dá a ešte sa tým chvália bez ohľadu na to, že najväčšou hrozbou pre svet sme už práve my. A tých cez hranice, bez ohľadu na dôvod, prečo ich prekročili, opäť ideme zatvárať do štátnych karantén a kontrolovať cez aplikácie. Ale tých „nadobčanov“ doma v lepšom prípade iba pokutujeme. A zodpovedná menšina trpí ďalej. Pred hranicami Slovenska, aj dnu.

Slovensko nie je krajinou pre serióznych a zodpovedných ľudí. S takými už vláda ani nepočíta. A tak bude opäť prenasledovať a kontrolovať aj serióznych, lebo jednoducho na viac nemá a inak to nevie. Ostatní nech si behajú po krajine aj bez aplikácie.

Vláda nádeje ani po roku nepochopila, že najväčšou hrozbou sú ľudia dnu, nie vonku, ktorí sa domov prevažne nevracajú z dovoleniek.  Štát opäť ide trestať a diskriminovať najmä tých, cezhraničných, pritom, keď to človek tak sleduje, najnebezpečnejší sú, naopak, pre cezhraničných psychicky zdevastovaní slovenskí občania doma.

Alebo sa do aplikácie eKaranténa budú musieť prihlásiť naozaj všetci, ktorí musia doma ostať v karanténe, teda aj tí, ktorí boli v slovenskej továrni v kontakte s pozitívnym? Či takí už nie? Ministerstvo vnútra zatiaľ neodpovedá.

Slovensko sa ani po roku pandémie nič nenaučilo a nič nepochopilo.  Ukázalo iba, aké množstvo mentálne nevyspelých obyvateľov má. Ako mnohí za 32 rokov od pádu komunizmu nepochopili nič, ale že vôbec nič a ešte tým nakazili ďalších.

Väčšina na sociálnych sieťach vypisuje, nech ostatnú tam, kde utiekli za lepším. Po roku už viem na túto prízemnosť konečne reagovať: Vážení, oni tam neutiekli za lepším, oni tam odišli do oveľa ťažších podmienok práve pre takých hlupákov, ktorí toto tvrdia a bohužiaľ dodnes vytvárajú (ne)morálku slovenskej spoločnosti a ich volených zástupcov. Jednoducho utiekli pred pomýlenou väčšinou, aby dostali šancu vychovať zo svojich detí slušných a morálnych ľudí. Sú to slovenskí hrdinovia za hranicami, ktorí sa snáď raz vrátia, aby ukázali, ako funguje morálka a jej spoločnosť vo vyspelých demokraciách.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)