Ladislav Kužela: Sadli ste si? Tak sa radšej postavte (9. časť)  

ilustračné foto: archív Dalito

Sedenie viac ako osem hodín denne je spojené s 90%-ným zvýšeným rizikom cukrovky 2. typu. Tí, ktorí dlho sedia, majú o 147 %  zvýšené relatívne riziko srdcovocievnych príhod v porovnaní s tými, ktorí sedia čo najmenej.

Ženy, ktoré sedia viac ako šesť hodín denne, majú o 37% vyššiu pravdepodobnosť predčasnej smrti ako tie, ktoré sedia menej ako tri hodiny denne, aj keď pravidelne cvičia. Čas strávený sedením bol nezávisle spojený s celkovou úmrtnosťou bez ohľadu na úroveň fyzickej aktivity.

Smrteľné sedenie

Kombinácia sedenia viac ako šesť hodín denne a menšej fyzickej aktivity bola spojená s 94%-ným nárastom predčasnej úmrtnosti zo všetkých príčin u žien a 48%-ným nárastom u mužov v porovnaní s tými, ktorí uviedli, že sedia menej ako tri hodiny. Takže tu máte hneď niekoľko dôvodov, prečo byť čo  najaktívnejší.

A keď sa ešte niekto spýta prečo, tak tu je odpoveď. Pretože aj keď po práci cvičíte v posilňovni, vaša krv predtým počas dňa, keď ste sedeli, veľmi dobre neprúdila, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku krvnej zrazeniny počas tohto obdobia.

Stačí vstať

Vedci nedávno zistili, že niekoľkohodinové sedenie za stolom výrazne znižuje prietok krvi do mozgu. Avšak vstávanie a len dvojminútová prechádzka každú pol hodinu v skutočnosti zvýšilo prietok krvi mozgom.

Ďalšia štúdia zistila, že čím viac prestávok si počas dňa urobíte po dvadsaťminútovom sedení, hoci len vstanete, minútu alebo dve sa prejdete a znova si sadnete, tým lepšie urobíte pre vaše zdravie.

Aj užší pás

V priemere každých desať prestávok za deň súviselo s o 0,8 cm menším obvodom pása, o 0,3 mm nižším systolickým krvným tlakom, o 3,7% nižšími triglyceridmi, o 0,6% nižšími hladinami glukózy a o 4,2% nižším inzulínom. Stručne povedané Program medicíny životného štýlu môže pomôcť zvrátiť a predchádzať širokej škále najbežnejších chronických ochorení, pretože ako som už opakovane spomínal, všetky majú rovnaké základné mechanizmy. A všetky tieto mechanizmy sú priaznivo a silne ovplyvnené každou z týchto zmien životného štýlu.

(Ak vás tento článok od odborníka zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)