Retro Vianoce: Spoznávate tieto darčeky pod stromčekom?

zdroj: Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk
DALITO -

Absurdná doba socializmu si aj pri vianočných darčekoch vyžadovala nápadité riešenia. Darčeky sa za socializmu rozdeľovali na tvrdé, mäkké a podľa obsahu. V mäkkých balíčkoch bolo oblečenie, v tvrdých ťažko zohnateľná a (ne)dostupná elektronika. Tranzistorové rádio Sokol stálo 990 Kčs, čo bolo viac ako mesačný plat. Gramofón s rádiom Tesla vtedy vychádzal na neuveriteľných na 4700 Kčs, teda približne rovnako ako čiernobiely televízor.  

Pred Vianocami sa po celej krajine vinuli neuveriteľné fronty na čokoľvek, čo sa v najhoršom dalo aspoň ako tak zabaliť aj do novinového papiera. Dlhé rady s premrznutými ľuďmi lemovali ulice miest ako dlhé anakondy. Stálo sa na bielu techniku, aj pred Mototechnou, Jednotou, ale aj pred papiernictvom.

Výstava Retro 2018 v Prahe
Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Zohnať darčeky pod stromček bol pre mnohých rodičov nadľudský výkon a pokiaľ ste nemali známeho, ostal na vás len produkt riadeného hospodárstva, ale niekedy ani to nie.

retro darčeky
Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Pašovanie zo Západu

Na bicykel s prehadzovačkou bol veľmi dlhý poradovník, pretože vtedy neexistovalo len tak prísť do obchodu, vybrať si, zaplatiť a odísť. Bicyklov nikdy nebolo dosť, rovnako ako áut. Mamy často pod stromček dostávali len orgovánové mydlo alebo nočnú košieľku z Trioly.

retro darčeky
Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Oblečenie bolo všeobecne medzi darčekmi veľmi populárne. Hitom boli svojho času topánky dôchodcov s filcom a zipsom na prednej časti alebo podobne ohavné papuče, ktoré si pod stromčekom našiel takmer každý socialistický deduško a babička. Podmienkou bolo dovŕšiť vek 40 rokov.

retro hračky
Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Najväčším frajerom Vianoc bol ten, komu sa v rodine podarilo niečo prepašovať zo Západu. Cenu zlata mali aj darčeky z Tuzexu. Výrobky imperialistov ste si však mohli kúpiť len za papierové poukazy, tzv. bony. Tie však mala k dispozícii len hŕstka vyvolených, najčastejšie komunistov. Bony ste síce mohli zohnať od pouličných vekslákov, ktorí však nasadili také kurzy, že si to mohol dovoliť málokto.  

retro tuzex
Budova Tuzexu v Bratislave/foto: Archív NBS

Česi do NDR, Slováci Maďarska

Deti v 70. – 80. rokoch dostávali pod stromček veľa kníh a komiksov, farbičiek aj plastelín.

Výstava Retro 2018 v Prahe
Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Populárne boli aj chodiace a hovoriace bábiky, ku ktorým predávali aj náhradné platničky, stavebnice, autodráhy, boby či sane. Zháňať ste ich však už museli od leta. Najlepšie po známosti. Inak ste bicykel Favorit, RMX, či BMX nemali šancu zohnať. Potešili aj lyže, hitom boli západniarske Fišerky či Atomky s viazaním Marker. Ale to sa rodičom podarilo len výnimočne.

retro Vianoce
Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Inak potešili aj lyže Sulov a Artis. Kým Česi vyrážali vianočné darčeky zháňať do východného Berlína a Drážďan, Slováci zasa do Budapešti či Győru. Zo ZSSR (Ruska) zasa potešil aj plastový samopal. Na ulici bol najhlučnejší. Najväčším sovietskym hitom v 80. rokoch boli digitálne hry No počkaj a Chobotnička. Potešili aj ruské náramkové hodinky Čajka.

retro hračky
Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Texasky

Texasky patrili medzi celoročný sen. Pašovali sa zo Západu. Prvé československé sa objavili až koncom šesťdesiatych rokov a volali sa Winnetou. Šili ich v OP Prostějov. Neskôr sa v Trenčíne začali vyrábať prvé licencované rifle značky Lee Cooper a v Prešove Prekon-ky. Stále to však nebolo ono a na československých texaskách ich nekvalitu bolo vidieť na prvý pohľad. Pre mnohých sa tak pravé texasky stali splneným snom až po páde železnej opony v roku 1989.

retro hračky
Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Deti pod vianočným stromčekom v časoch socializmu mohli toho nájsť veľa. Hračky sa však rýchlo kazili a oblečenie ich často zožieralo zaživa. Tak neznesiteľne škriabalo, že dodnes má z toho vtedajšia generácia detí husiu kožu nielen na nohách.

retro hračky
Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Stavebnice

Zo stavebníc fungovali poriadne asi len dva druhy. Merkur a Seva. Ďalšie sa ani nedali zložiť a bábiky sa zasa podobali ako vajce vajcu. Priestor na konkurenciu neexistoval. Socializmus bol totiž homogénny, pochmúrny, šedý a tak všetci mali všetko rovnaké, aby si navzájom nezávideli. Odlišovali sa len vzormi ručne upletených svetrov, šálov a čapíc. A bolo úplne jedno, či niekto intelektom vyčnieva. Vyhrávala “poctivá robotnícka krv” robotníckej triedy. Vzdelaní a múdri boli vždy pre neschopných nebezpeční. Vyčnievať nesmel nikto.

A tak generácia „Husákové deti“ dodnes spomína na svetlo hnedé, modré alebo ružové pančucháče, ktoré sa už pri prvom použití natiahli tak, že mamy deťom uväzovali okolo pása ďalšiu gumu, aby sa o pančucháče nepotkýnali. Všetci ich nenávideli, ale alternatívou boli ešte horšie. Škriabali tak, až deti plakali. 

retro vianočné ozdoby
Retro sklenené vianočné ozdoby/foto: Dalito.sk z výstavy Retro

Obľúbenosť si užívala výhradne česká stavebnica SEVA, ktorá od uvedenia na trh v roku 1979 ovplyvnila niekoľko generácií rodičov aj detí. Krabice s modro-bielymi kúskami sa presúvali zo starších detí na mladšie a nikdy nestratili na svojej atraktivite napriek nástupu aj iných stavebnicových systémov. Na dlhé tvorivé večery dodnes spomína množstvo architektov aj inžinierov. Z tradičných modrých kostičiek, spojovacích dielov a farebných výplní vznikali totiž ich prvé diela. Podobné spomienky majú aj stavbári, strojári a ďalšie technické profesie. Nekonečným spájaním kúskov stavebnice vedeli vytvoriť obdivuhodné výtvory, od veterného mlynu, hasičského auta až po lietadlo. Intuitívny systém stavebnice rozvíjal kognitívne funkcie mozgu detí už od štyroch rokov. Väčšie deti zasa vedeli vytvoriť komplikované modely aj z tvarovacích komponentov. Firma dodnes vyrába nové hracie sústavy.

stavebnica Seva
Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Papierové vreckovky aj žiletky

Lybar, Dior, froté uteráky aj trenky… Socialistickí rodičia si pod stromčekom často našli hlavne drogériu, kolínsku vodu,  poľský parfum a toaletnú vodu Živé kvety.

retro kozmetika
Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Spreje Spray, BAC, Alfa, luxusné mydlo Soté Silk a Soté Mink, lak na vlasy Taft alebo Lybar, rúž na pery Amica, lak na nechty Rosana a podobne. Najväčšiu radosť však urobili kapitalistické mydlá Fa, Amo, krémy Creme a Atrix, ktorých obaly si potom rodiny vystavovali len tak v kúpeľni, aj keď obsah už dávno spotrebovali. Alebo ich vlastne ani radšej nepoužívali a radšej len tak vystavovali a občas si k nim privoňali. Radosť robili aj LP platne, pašované papierové vreckovky, bižutéria, zlato, kabelky, posteľná bielizeň, fény, pánska kozmetika Barbus, či žiletky na holenie.

Pozn. redakcie: Inšpirované pražskou výstavou Retro 2018.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)