Unikát: Slovensko má aj nemá komunitné šírenie COVID-19
Úrad verejného zdravotníctva SR už dlhodobo neodpovedá na zaslané novinárske otázky nielen z redakcie Dalito.sk. Napríklad aj na tie, ako je možné, že Slovensko je naďalej krajinou, ktorá podľa oficiálnych vyjadrení hlavného hygienika SR Jána Mikasa nemá doteraz na Slovensku potvrdené komunitné šírenie COVID-19. Pritom nákaza sa šíri nielen v rómskych osadách, ale najmä v Domoch sociálnych služieb (DSS), kde na to už doplatilo množstvo klientov životom. Mnohí pritom nemali ani cestovateľskú anamnézu a hygienici stále nevedia zistiť, ako sa nákaza do DSS dostala.
Napríklad, v Českej republike šéf Ústredného krízového štábu a uznávaný epidemiológ Roman Prymula prvé komunitné šírenie koronavírusu v krajine oznámil po tom, čo sa v Prahe nakazil taxikár bez toho, že by prekročil hranice, teda nemal cestovateľskú anamnézu a hygienici ani nevedeli určiť, od koho sa nakazil.
Dalito.sk to potvrdilo aj tlačové oddelenie Ministerstva zdravotníctva ČR. Česko tak prvý komunitný prenos ohlásilo ešte 10. marca, teda na desiaty deň od prvých troch prípadov ešte s cestovateľskými anamnézami od 1. marca 2020.
Slovensko prvý prípad koronavírusu v krajine s cestovateľskou anamnézou ohlásilo 6. marca. Napriek tomu, že 20. apríla má po krajine niekoľko ohnísk nákazy, v ktorých hygienici zatiaľ nevedia zistiť, ako sa tam vírus dostal, podľa hlavného hygienika Jána Mikasa, Slovensko stále nemá komunitné šírenie v krajine.
Ako je to možné, sme sa už niekoľkokrát pýtali priamo na Úrade verejného zdravotníctva SR. Na otázky však jeho tlačové neodpovedá týždne.
Naposledy sme otázky na ÚVZ SR zaslali 14. apríla 2020:
1, Za komunitný prenos pritom svet považuje taký, ktorý nemá cestovateľskú anamnézu a nakazili sa od niekoho vo vlastnej krajine. Čo teda slovenskí hygienici-experti považujú na Slovensku za komunitný prenos, ak sme ho teda až do prípadu v DSS v Pezinku nemali? Alebo ho ešte stále nemáme, komunitný prenos, ešte ani dnes? Alebo už máme až na základe Pezinku? Alebo ako vlastne? Česká republika za prvý komunitný prenos jasne a okamžite označila pražského taxikára (9.3.) bez cestovateľskej karantény, ktorý sa nakazil v práci. To znamená, že slovenskí hygienici si komunitné šírenie vysvetľujú inak, ako celý svet?
2, Od ktorého dátumu, ak teda už máme komunitný prenos aj v SR ho vlastne máme? Či ešte stále nemáme? Kedy to už konečne potvrdí hlavný hygienik? Ešte aj dnes minister zdravotníctva jasne na vláde nepovedal, či ho máme alebo nemáme. Opäť sa odvolával na Jána Mikasa.
Hlavný hygienik Ján Mikas komunitné šírenie koronavírusu na Slovensku odmietol ešte aj na tlačovej konferencii (17.4.2020 16:21 zdroj: TA3), kde však už musel na otázky novinárov ohľadom komunitného (ne)šírenia reagovať v priamom prenose.
Hlavný hygienik Ján Mikas sa v živom vysielaní pod ťarchou novinárskych otázok priznal, že o stále nezodpovedaných otázkach Dalito, ohľadom aj komunitného šírenia, vie.
„Dostal som už otázku, či už máme na Slovensku komunitné šírenie alebo nie. Treba vysvetliť, čo je to komunitné šírenie. Celkove na Slovensku stále to komunitné šírenie nemáme, lebo aj tu v osadách sme vypátrali zdroj toho prvého, respektíve, toho, kto zaniesol do danej osady toto ochorenie s tým, ale, že potom už áno, v tej osade sa to už komunitne šíri a tam už nemá zmysel vyhľadávať tie kontakty. Čiže, tam už sa to v tej osade komunitne šíri. A nemáme to komunitné šírenie v pravom zmysle slova v rámci Slovenskej republiky. Takže treba takto deliť to, tie pojmy.,“ reagoval na otázku DalitovMikas.
Redaktorka TV JOJ upozornila, že ak Slovensko potvrdí komunitné šírenie na Slovensku, dôjde k reprofilizácii nemocníc (špecializácia na COVID-19). Pýtala sa, či je už čas o tom uvažovať alebo ešte nie, keďže podľa slov Jána Mikasa sa už ochorenie (v nepravom slova zmysle) komunitne šíri aj na Slovensku.
„No pozrite sa, hm… tých prípadov (DSS, osady…) tam bude veľa, desiatky a možno aj stovky v jednotlivých tých osadách. Viem, že ministerstvo zdravotníctva pripravuje reprofilizáciu. Majú plán reprofilizácie jednotlivých nemocníc. Zatiaľ sme nezaznamenali veľký počet osôb, ktorí sú pozitívni, a ktorí by potrebovali hospitalizáciu. Ale nevylučujem, že k takej situácii nedôjde, takže nemocnice budú musieť byť pripravené možno aj na toto, ale zatiaľ…zatiaľ k tomu ešte nemusí dôjsť. Uvidíme ako sa táto episituácia bude vyvíjať, ale nemocnice budú musieť byť pripravené na prípad, že tých pacientov hm… totižto, bude môcť byť viac,“ vysvetľoval hlavný hygienik Mikas.
Pravdivosť údajov zo Slovenska sledujú celý svet. Je to dôležité aj pre boj proti šíreniu COVID-19 na celom svete. Faktom však je, že viaceré odborné zdroje, ktoré spracovávajú oficiálnu svetovú štatistiku výskytu koronavírusu v celom svete, Slovensko v porovnaniach medzi krajinami neuvádzajú, pretože im chýbajú oficiálne seriózne dáta zo Slovenska. Napríklad aj Our World in Data, s ktorými pracujú aj štáty s najdokonalejším testovaním obyvateľov na svete.
Slovensko je oproti mnohým štátom iné aj v tom, že kým ostatní počítajú úmrtia v súvislosti s koronavírusom (všetci, ktorí mali pozitívny test a zomreli), SR vedie iba štatistiku iba s úmrtím vyslovene IBA NA koronavírus.