Najlepší recept z hokaida: Ak máte pocit, že vaša tekvicová polievka je najlepšia, tak to ste ešte neochutnali moju!
Mám kamarátku. Celý svoj pracovný novinársky život. A to sú veru už desaťročia. V dobrom aj v zlom platí u nej štvornásobne. Zažili sme spolu chvíle, kedy sa k nej všetci hlásili, lebo niečo potrebovali. A ona im pomohla vždy. No a keď potrebovala pomoc ona, takmer všetci sa tvárili, že ju nepoznajú. Asi preto sme spolu celý život, lebo som od nej nikdy nič nepotrebovala a ak jej niekedy niekto naozaj pomohol bola som to práve ja. V dobrom aj v zlom.
Okrem vážnych aj pracovných chvíľ je to osoba, s ktorou som v živote prežúrovala asi najviac. Vždy bola výborná parťáčka na zábavu, hostiteľka, ale keď bolo treba, tak aj pozorná bútľavá vŕba. Jej pozvanie sme si nikdy s manželom nemohli nechať ujsť, lebo sme vedeli, ako sa hovorí, o pravú zábavu u nich bude určite postarané a to sme pozvaných hostí ani nemuseli poznať. Raz som u nej tancovala s iným hosťom ešte aj s akváriovými rybičkami, fakt. S manželom na tie chvíle radi spomíname. Aj vďaka nej sme sa v živote naozaj veľa nasmiali a užili si zábavu.
A okrem toho aj vynikajúco najedli. Jej pozvania na dobrú večeru k nim domov sa jednoducho neodmietali. A jeden z čarovných gastronomických zážitkov, ktoré sa dostali do nášho rodinného jedálneho lístka je tekvicová polievka z hokaida. Viem, na Slovensku už bežná polievka, ale kamarátkin domáci recept je jednoducho iný, dokonalý. A neskromne napíšem, že tak trochu aj vďaka mne, pretože som recept dotiahla do dokonalosti vďaka mojej obľúbenej gastroturistike najmä vo Francúzsku.
Ak máte pocit, že tá vaša tekvicová polievka je najlepšia, tak to ste ešte neochutnali moju aj s francúzskou dobrotou!
Suroviny
2 menšie hokaido tekvice, soľ, čierne korenie, dyňový olej, papier na pečenie, dve menšie cibule, slnečnicový olej, 2 strúčiky cesnaku, 1 zelená štipľavá paprička Jalapeňo, menší čerstvý zázvor, 1,5 l zeleninového vývaru alebo 3 kocky bujónu, 1 PL kopcom múky, 1 šľahačka, čerstvý petržlen, chlieb na opečenie alebo guľaté krutóny, majonéza, strúhaný syr Aidam alebo Parmezán
Postup
- Rúru si nechám vyhriať na maximum, moja zohrieva až 300 stupňov Celzia.
- Kým sa mi vyhreje, tekvice umyjem, rozrežem na dve polovice, z ktorých polievkovou lyžicou vydlabem jadierka.
- Nakrájanú tekvicu na hrubšie mesiačiky poukladám na plech, na ktorý som predtým položila papier na pečenie. Pokvapkám olejom, zľahka osolím a okorením čiernym koreným. V rúre pečiem maximálne 20 minút.
- Kým sa hokaido opeká, v hrnci si na oleji opečiem na menšie kúsky nakrájanú cibuľu, cesnak a papričku do sklovita. Okorením chilli korením.
- Pridám trochu očisteného a na strúhadle na jemno ostrúhaného čerstvého zázvoru a prisypem sušené kari. Poriadne premiešam, nech sa chuti poriadne spoja. Odstavím.
- Medzitým sa mi dopiekla tekvica, ktorú po vychladení zbavím šupiek. Upečenú a ošúpanú ju prihodím do hrnca.
- Prihodím kocky bujónu, poriadne zamiešam a vlejem vodu. Opäť pomiešam a prikryté privediem do varu.
- Keď sa pod pokrývkou začne vytvárať pena, v šľahačke rozhabarkujem jednu kopcovitú polievkovú lyžicu múky a prilejem do polievky. Všetko poriadne rozmixujem tyčkovým mixérom.
- Pri servírovaní každý tanier posypem čerstvým posekaným petržlenom. Ku každému tanieru opečiem chlieb (ak nemáme doma gúľate krutóny), ktorý nakrájam na menšie kocky.
- Každú kocku z jednej strany namočím do majonézy a potom do nastrúhaného syra. Takto polepený chlieb položím syrom do polievky. Syr a majonéza ju fantasticky dochutia. Robia to tak Francúzi pri ich slávnych rybacích polievkach, je to naozaj božské.
Dobre vedieť
- Nikdy pri varení nepoužívam šľahačku na varenie. Nielen v polievkach nedokáže vyčarovať takú dokonalú chuť ako klasická 33 % na šľahanie.
- Milovníkom cesnaku odporúčam pred každým namočením opečeného chleba si ho ešte potrieť čerstvým cesnakom, až potom majonéza a na to syr. Syr sa vždy na chlebík s majonézou prilepí a v horúcej polievke úžasne vláčne roztopí.
- Toto jedlo sa výborne hodí aj ako hlavný chod.
- Tento recept je mimoriadne univerzálny. Raz som miesto hokaida použila jablká a bola to tiež bomba!
- Pri tejto polievke vždy používam olej s dyňových jadier. V kombinácii s hokaidom je naozaj pre ňu ako stvorený. Nič nepokazíte ani iným olejom, ale aký to je rozdiel zistíte, až keď ochutnáte obe verzie. Dajte vedieť, ako vám chutilo. Som taká neskromná, že som si na 100 % istá, že sa tejto kuchárskej dokonalosti nebudete vedieť dojesť. Tak nech vám doma nielen počas chladných jesenných dní chutí!
(Ak vás originálny recept inšpiroval, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)