Recept s príbehom: Rokfortové cestoviny za 20 minút

Cestoviny Linguine biele s rokfortovou omáčkou za 20 minút/foto: Maja Kadlečíková
DALITO -

Možno to poznáte. Po celodennej pracovnej naháňačke sa večer ocitnete doma a hladní. Našťastie to vždy zachránia cestoviny a prieskum chladničky. V tej mojej bol vlastne len syr, no a v polici cestoviny. Okamžite som potrebovala rýchlu, výdatnú energiu, čo nezaťaží žalúdok. Nebyť hladná, vydržať príjemne nasýtená nejaký čas pri počítači a dokončiť, čo do práce treba.

Asi si poviete, ak cestoviny, tak talianske. V Taliansku však nevznikli. Prvý písomný záznam o cestovinách je z Číny, obdobia dynastie Han. Archeológovia hovoria o období 25 až 220 n.l. Najstaršie cestoviny objavili v severozápadnej Číne. Žlté cestoviny našli dobre zachované a mali 4 tisíc rokov!

V Taliansku málo ochorení srdca

Cesto sušili na slnku, trhali a varili vo vode aj v Starovekom Grécku. Krájať ho na pásy a sušiť začali Rimania. Odtiaľ bol len krok k podobe dnešných cestovín. Rezance ale pochádzajú z Nemecka. Dôkaz o ich príprave je z 13. storočia. Prvé cestoviny sa pripravovali doma. Boli to ale nakoniec Taliani, čo ich začali vyrábať vo veľkom. Prvé továrne na výrobu cestovín tu začali vznikať v 17. storočí. Taliani sú dnes v spotrebe cestovín jednotka. Odborníci usudzujú – to je dôvod, prečo je v Taliansku málo ochorení srdca. Cestoviny mu totiž prospievajú.

Kým starí Rimania cestoviny zväčša pražili, variť vo vriacej vode ich začali až Sicílčania. A práve na Sicílii už v 12. storočí jedli tenké dlhé cestoviny, podobné dnešným špagetám. V súčasnosti nie sú špagety jediný typ talianskych cestovín. Ja som našla v skrinke linguine. Sú trochu širšie ako špagety, ploché, nie tak široké ako rezance fettuccine. Na rozdiel od makarónov nie sú duté. Po taliansky linguine znamená “jazýček”. Verím, že rýchle jedlo poteší aj ten váš spolu so sýtym žalúdkom po rýchlej cestovinovej večeri.

SUROVINY na 4 porcie

320 – 400 g cestovín, napríklad linguine, 2x syr s modrou plesňou po 250 gramov, mlieko, rastlinné mlieko alebo voda podľa potreby na rozriedenie omáčky, soľ 

POSTUP

1. V rýchlovarnej kanvici som nechala zovrieť vodu. Syr nahrubo nastrúhala na strúhadle. Ak neprekážajú hrudky, stačí nasekať nožom a roztlačiť vidličkou.

2. Na teflónovú panvicu položila syr a postupne najprv na maxime, potom na minime za občasného premiešania rozpustila. Mlieko som priliala podľa potreby, aby bola omáčka stredne hustá.

3. Do hrnca vliala vriacu vodu, pridala soľ. Vložila cestoviny, uvarila domäkka. Varte podľa návodu na obale alebo vyskúšajte, kedy a či sú uvarené tak ako vám chutí.

4. Cestoviny zliala, Taliani nepreplachujú, aby sa na cestoviny prilepila omáčka. Ja preplachujem teplou vodou, viac mi to tak chutí.

5. Cestoviny rozdelila do misiek, poliala omáčkou. Ušetríte špinavý riad a pri naberaní z misy cestoviny nezafŕkajú všetko okolo. Soľ každému podľa chuti rovno aj pri stole. Najprv však ochutnajte, plesňový syr je totiž dosť slaný. Niekedy dochutím aj mletým čiernym korením, vyskúšajte.

Dobre vedieť

Ak nemáte panvicu teflónovú s nepriľnavým povrchom, dajte najprv trochu tekutiny, potom syr, tak sa nepripečie. Celozrnné cestoviny sú zdravé, majú vlákninu, vitamíny. Ak ale potrebujete rýchlu energiu sacharidov pre mozog, keď ešte spať nejdete, prídu vhod aj cestoviny z bielej múky. Energiu, čo miniete pred spaním si organizmus do zásoby neuloží. Biele cestoviny sú ľahko stráviteľné, výdatné. Vlákninu doplní šalát k večeri a bielkoviny syr.

Autorka: © Maja Kadlečíková, spisovateľka

(Ak vás tento recept zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)  

Môže vás zaujať: