Výpoveď pred dovolenkou nie je najlepší nápad

ilustračné foto: Shutterstock

Možno to poznáte. Nástup na dovolenku tlačíte očami a počítate každú sekundu, aby ste z práce už vypadli. Alebo vám aj dovolenku šéf nepodpísal tak ako ste chceli. Alebo či sa vám to páči alebo nie, musíte čakať v zástupne znechutených, kým na vás príde čas, aby ste neohrozili chod firmy. Alebo si naopak musíte vybrať dovolenku kedy nechcete.

Do toho váš obľúbený kolega podá výpoveď a vy máte pocit, že nastal koniec sveta a že ho máte nasledovať, lebo vo firme to pred dovolenkami vrie. Možno príde aj nový, a práve vy ho máte zaučiť, pritom ste ešte neoplakali toho predchádzajúceho. A ešte sa aj končí fiškálny rok. Alebo uzávierka, ktorú s ťažobou blížiacej sa dovolenky nestíhate alebo vám ešte pribudne aj ďalšia práca. A pred dovolenkami aj mnohí šéfovia tlačia, lebo zasa niekto tlačí na nich. No a takmer všetci pod nimi vedia, že “by to robili určite lepšie”.

Do toho sledujete kolegu vo výpovedi, ako sa teší na čerpanie zvyšnej dovolenky a už je mu všetko jedno. Cítiť to z neho každú minútu pri rannej káve v kuchynke alebo na obede, kým vy neviete čo skôr a búchate si hlavu o stôl, že ste poslednú ponuku na novú prácu odmietli len nedávno.

Je to normálne

Zlý preddovolenkový vzduch na pracovisku krájate nielen pre horúčavy. Pritom ešte nedávno bolo všetko znesiteľné. Vyplačete sa prvému novému kolegovi, ktorý za nič nemôže, ale vy už od neho očakávate aby vás pochopil, lebo však predsa viete ako to u vás chodí. A aj ten „šéf je vlastne neznesiteľný“. Nového kolegu vsuniete ešte v skúšobnej dobe rovno medzi mlynské kolesá bez toho, že by o to stál…

Je úplne normálne vekom sa meniť, rásť, dozrievať, chcieť v živote odlišné veci, cítiť potrebu začať odznova alebo prehodnotiť svoje potreby. Práve z týchto dôvodov to nie všetky vzťahy aj na pracoviskách zvládnu nielen pred dovolenkami, no niektoré áno, ak sú dostatočne flexibilné a odolné. Nie s každým si musíme automaticky „sadnúť“.

Rešpektujme sa

Obľúbený mentálny kouč Vex King v knihe Bližšie k láske prináša efektívneho sprievodcu, ako si do života pritiahnuť správnych ľudí a vybudovať, udržať a prehĺbiť zmysluplné medziľudské vzťahy aj na pracovisku. Autor upozorňuje, že väčšina z nás v záujme vzťahov popiera samých seba, až napokon celkom potlačí svoje vlastné ja. No keď sa nerešpektujeme takí, akí sme, nemôžeme mať úprimné vzťahy ani na pracovisku. Dobré vzťahy sa začínajú s vyrovnaným vzťahom so sebou samým, chápaním našich túžob a potrieb. Len vtedy priťahujeme tých správnych ľudí a vieme dávať aj prijímať vzťahy bez toho, aby nás ničili deštruktívne emócie a traumy.

Aj tie preddovolenkové, keď sa do pohybu opäť pustí celý svet. Je to vraj najťažšie obdobie vo firmách. Vyšťavení zamestnanci, ktorí na poriadnej dovolenke neboli rok, lebo zvyšok rozfrckali po úradoch, či pri chorých deťoch. A čím ste bližšie k dovolenke, tým vám je ťažšie a máte pocit, že sa jej snáď ani nedožijete. Ďalší, ktorí musia alebo aj chcú ťahať za kolegov, kým sa na vytúženú dovolenku možno aspoň doplazia niekedy koncom leta. Alebo aj žiadnu, lebo ju museli vyčerpať skôr ako chceli, ale nemohli. A potom počúvajú príbehy z dovoleniek iných. Dosť deprimujúce…

Lebo išli na doraz

Začiatok leta, práca na doraz, kedy sa mnohí sťažujú na všetko naokolo. Nováčik len oči otvára kam to nastúpil. Pritom môže ísť naozaj len o obyčajnú vyčerpanosť a preddovolenkový zhon a posledné dni do dovolenky sa vlečú pomalšie ako slimák, ale práca len pribúda. Nervozita sa stupňuje.  

To je presne ten čas, kedy to už niektorí nezvládnu a podajú výpoveď. Lebo išli na doraz, do totálnej vyčerpanosti, ktorú nestrasú ani počas prvého týždňa kdesi pri mori. A ten ďalší rozmýšľajú či naozaj s tou výpoveďou nemali počkať. Nie, obdobie pred dovolenkou nie je najlepší čas na výpoveď. Rovnako ako pred vianočnými sviatkami. Vyčerpanie ľudí mení.  

Pouvažujme

Radšej postojte, dýchajte zhlboka a počkajte, kým váš podovolenkový mozog začne opäť triezvo rozmýšľať. Je totiž možné, že sa na všetko budete pozerať inak, tak aby nebolo neskoro.

Presne ako napísal Vex King. Zastavme sa, pouvažujme a osloboďme sa od nešťastných vzťahových vzorcov a zlých emócií. Dovolenka je presne na to vhodný čas a možno aj tú výpoveď potom budete vnímať inak.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)  

Môže vás zaujať: