Bono vedľa Počiatka ako chudák

Dalito.sk/Letné sídlo Bona z U2/foto: Dalito.sk

Niekedy si hovorím, že by som mala prestať cestovať. Keď totiž veľa cestujete, veľa vidíte a zažijete a tak viete aj porovnávať. No a keď potom porovnávate so Slovenskom, tak to aj bolí.

Rozhovor s exministrom za SMER-SD Jánom Počiatkom som ani nedočítala. Od prvého jeho vyjadrenia som totiž cítila útok na intelekt obyčajného voliča, ktorý má však možnosť cestovať. IQ hojdacieho koníka však naozaj nemajú všetci.

Do Francúzska chodievam na to isté miesto už viac ako 22 rokov. Minimálne raz do roka, niekedy aj viac. Domáci ma už zdravia na ulici.  Kúsok prenádhernej francúzskej zeme od Monaka až po Cannes a jeho 38 kilometrov mám pobehaný ako ementál.  Jedno z najdrahších miest planéty, kde si už maličkú nehnuteľnosť môže dovoliť len naozaj bohatý človek. Miesto, kde nad cenami nehnuteľností prevracajú oči aj najbohatší z mesta anjelov.

Raz som spolupracovala na jednom projekte, ktorý platila významná francúzska nadnárodná firma. Keď ma jej mimoriadne vysoký manažér, ktorý by za slovenský ministerský plat ani nevstal z postele, videl v tričku s nápisom dedinky medzi Monakom a Cannes spýtal sa ma, či som tam bola. Lámanou francúzštinou som sa zle vyjadrila a on zle pochopil, že tam vlastním domček. Naozaj bohatého Francúza zalial pot a asi aj závisť, že to by raz chcel aj on.  Vraj to nechápal až do noci, ako môžem vlastniť nehnuteľnosť na Francúzskej riviére ešte pred šesťdesiatkou. Mala som vtedy 44 rokov.  

Táto „naša“ luxusná a jedna z najdrahších dediniek na svete susedí s lokalitou, kde býva či akože podniká naposledy exminister dopravy SMER-SD Ján Počiatek. 

Chodievam tam často. Poprechádzať sa, dobre sa najesť, nakúpiť, užiť si svet luxusu a úspechu. Miesto, kde praví šľachtici nevedeli kúpiť najdrahší dom na svete, až prišiel Abramovič.

„Takýto dom v tejto lokalite sa pohybuje v rovnakých cenách ako podobný dom na dobrej adrese v Bratislave,“ povedal pre PLUS 7 Počiatek a urazil nielen môj intelekt. Teda aspoň dúfam.

Ceny realít tam totiž poznám už desaťročia. Uvedené sú len tie do 2 miliónov eur, zväčša menšie domčeky, možno s malým bazénom alebo apartmány s výhľadom na more. Na tej „dobrej“ adrese v Bratislave zasa vidíte ceny za domy tiež maximálne do 2 miliónov eur. Domov, iba občas apartmánov.

Jednoducho, cenu takých nehnuteľností a pozemkov, ako býva Počiatek nezistíte len tak, lebo mnohé prevyšujú aj tú najodvážnejšiu predstavu smrteľníka.

Nie nezávidím, naopak, chodievam tam často a rada a aj teraz sa chystám. Vždy je to pre mňa zážitok prechádzať sa medzi domami kde bývajú najšikovnejší a najschopnejší ľudia sveta. Nechodia sa tam však skrývať, ani nepoužívajú vymyslené meno, nemajú na to dôvod.

Chudák BONO, veď ten tam má oproti exministrovi Počiatkovi iba chalúpku. Dobre pri mori, ale oproti Počiatkovi je skromný, takí niekedy bývajú ľudia, ktorí peniaze naozaj zarábajú. Dom si kúpil spolu s The Edgeom v roku 1993 za odhadovanú sumu 3,8 mil eur. Ako šéf a Bono ako spevák skupiny U2, ktorá sa stala kapelou desaťročia a možno bude aj storočia.  Nie na Slovensku, ale na celom svete. Od Cannes asi 30 km, žiadna extrémne luxusná adresa pre najbohatších.

Už 43 rokov zarába miliardy. Iba na Facebooku zarobil 1,9 miliardy dolárov. Iba za 10 rokov zarobilo U2  od novembra 2009 do novembra 2019 čisto na turné  ďalších 1,03 miliardy amerických dolárov, čo je v prepočte zhruba 935 miliónov eur. A pozor! Každé euro a dolár vedia vydokladovať. Jednoducho pravé celebrity, no a potom neďaleko od nich aj slovenský Počiatek “Michelle”.

Legitímnou otázkou pre to je, ako je možné, že bývalý minister dopravy za SMER-SD si kúpil násobne drahší dom ako Bono, za čo? Odkiaľ na to zobral?

Keď na Azúrom pobreží pozerám na tie „malé domčeky“ skupiny U2, pekne vedľa seba, niečo mi tu nesedí, pretože oproti „ranču“ Počiatka pôsobia títo hudobní miliardári ako stredná vrstva. Ale ani tá nemá na haciendy na Francúzskej riviére, ako má Počiatek.

Na toto sa naozaj dá zarobiť v slovenskej politike z platu? Nech aj za 30 rokov, aj s vekslovaním ešte počas socializmu, stále tu niečo nesedí.

Takže tak pán exminister Počiatek, nie, nie sme všetci padnutí na hlavu, sú aj takí, ktorí sa zaujímavú, vidia, vedia a aj veľa cestujú. No a potom porovnávajú.

Veď, keď v roku 2003 v tejto oblasti kupovali dom Beckhamovci, zaplatili zaň 1,7 milióna eur. V roku 2003! A keď svoj dom v roku 2016 predával herec Johnny Depp, chcel za dom 50 miliónov eur. A zasa Angelinu Jolie, ktorá ho kúpila v roku  2008 za 35 miliónov eur, ho v roku 2016 predávala za 50 miliónov. Viem, viem, všetko záleží od veľkosti, rozlohy, polohy, rekonštrukcie… ale mať v sebe toľko drzosti a tvrdiť toto: „Takýto dom v tejto lokalite sa pohybuje v rovnakých cenách ako podobný dom na dobrej adrese v Bratislave,“ to si dovolí už asi iba Kočner a Počiatek. Aj ten Trnka sa už aspoň trasie. Vy sa vôbec nebojíte pán Počiatek?

Takže tak pán tiež podnikateľ Počiatek, nie, nie sme všetci padnutí na hlavu. Sú aj takí čo veľa cestujú. No a potom porovnávajú. No a potom…. Potom sú tu ešte aj Francúzi, socialisti, ktorí sú mimoriadne citliví na štátnu kasu a dane, aj ich optimalizáciu. A momentálne sú pre dôchodkovú reformu, na ktorú nie sú v štátnej kase peniaze, celkom slušne nahnevaní.

Vo Francúzsku to netrvá dlho kým si niekto, možno aj v žltej veste, všimne také to zvláštne podnikanie z končín Slovenska.

Stačí jedna naozaj poriadne vytočená žltá vesta a už to lieta. A tam ich nosia aj smetiari, ktorí vynášajú smeti aj Počiatka. Inak v Paríži už niekoľko dní nevynášajú smeti… Možno čoskoro prestanú aj na Azúrovom pobreží…  

P.S. Možno to od Počiatka nakoniec kúpi slovenská vláda. Celkom by som si vedela predstaviť z toho domu vládne zariadenie SR ako v slovenskej Papierničke. Však aj tam sa môžu chodiť rekreovať bežní občania a voliči. Určite by si to za to všetko zaslúžili aj na Francúzskej riviére.

2 reakcie na Bono vedľa Počiatka ako chudák