Matovič aj TV Markíza zavádzajú, pravda o britskej a španielskej štátnej karanténe

Dalito.sk/Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO)/foto: ÚV SR

Aktualizované 23. mája 2020 : Premiér Slovenskej republiky Igor Matovič sa už niekoľko dní chváli, že Veľkej Británii si páči slovenská štátna karanténa a ide ju zaviesť, že už pochopili, že to je najefektívnejší spôsob, ako si koronavírus nezavliecť do krajiny. Povedal to aj v poslednej diskusnej relácii TV Markíza po tom, čo moderátorka Zlatica Puškárová uviedla, že Veľká Británia už štátnu karanténu zaviedla.

Igor Matovič (OĽANO) sa už niekoľko dní chváli, že Briti sa vraj idú inšpirovať slovenskou povinnou štátnou karanténu v štátnych zariadeniach. Tou štátnou karanténou,  kde slovenská vláda proti vôli deportuje vlastných občanov do štátnych zariadení mimo ich domova, často na cudzie miesto, kde ich ešte pre nezvládnuté hygienické pravidlá ohrozuje na zdraví a tým aj životoch. Na spôsoby okolo povinnej slovenskej štátnej karantény, ktorá nielen ponižuje slovenských občanov, už týždne upozorňuje nielen verejná ochrankyňa práv Mária Mária Patakyová.

Moderátorka TV Markíza Zlatica Puškárová: „Je zaujímavé, že Veľká Británia teraz začala uplatňovať túto štátnu karanténu….. “

Premiér Igor Matovič: „…to je to, čo je u nás tak kritizované, myslím, že aj Španielsko zavádza povinnú štátnu karanténu… tieto krajiny, ktoré si urobili problém a dnes zisťujú, že to je najefektívnejší spôsob, ako si chrániť hranice pred zavlečením choroby….”

Aktualizujeme: Španielsko naozaj štátnu karanténu zaviedlo 15. mája 2020, ale iba do domácej alebo inej súkromnej karantény. Nie štátnu deportáciu do štátnych zariadení. Každý cestujúci, ktorý príde do krajiny musí nahlásiť, kde sa bude 14 dní nachádzať, aby ho mohli prísť skontrolovať. Vychádzať však človek v karanténe bude môcť z dôvodu nákupu najpotrebnejších vecí. Uviedla ČT24.

Pravda o štátnej karanténe vraj už platnej vo Veľkej Británii podľa ČT

Pravdou je, že Británia začína uvoľňovať opatrenia proti šíreniu nákazy koronavírusom.  Je pravdou , že po siedmich týždňoch sa množstvo ľudí v tejto krajine vracia do práce. Ako uviedla aj spravodajská stanica ČT24, súčasťou opatrení je aj odporúčanie britskej vlády, aby ľudia nosili rúška.  Inak to však už vyzerá vo Walese, Škótsku a Severnom írsku, kde úrady zaujali opatrnejší prístup.

Rozdiely vysvetlil v živom vstupe spravodajca ČT v Anglicku Bohumil Vostal.

„Ode dneška (od středy) platí doporučení vlády v Anglii, aby si lidé, pokud nemohou dodržet rozestupy aspoň dva metry a jsou v uzavřeném prostoru, hlavně v MHD nebo při nákupech, zakrývali ústa. Už před čtrnácti dny něco takového doporučila skotská první ministryně, protože v každé ze zemí Spojeného království platí trochu jiná pravidla,“ uviedol Vostal.

Vláda zároveň vyzvala tých Britov, ktorí nemôžu pracovať z domova a majú pracoviská otvorené, aby sa vrátili do práce.

„Vláda je vyzvala, aby nepoužívali MHD, ale aby jeli autem, a pokud auto nemají, tak aby šli pěšky nebo jeli na kole. Z toho důvodu také vláda v Londýně oznámila, že na nové cyklostezky a rozšiřování chodníků dá dvě miliardy liber,“ dodal Vostal s tím, že podle vlády v době pandemie ubylo smogu a zlepšil se vzduch.

Angličania  opäť môžu aj športovať.

„Můžou jít hrát golf nebo tenis, ale pouze s jedním člověkem z jiné domácnosti. V parcích se mohou, pokud dodrží rozestupy dva metry, setkat klidně i s dvěma lidmi z jiné domácnosti. Co je ale paradoxní – nesmí například navštívit zároveň oba své rodiče, kteří jsou v rizikovém věku nad 70 let. Mohou je navštívit pouze každého zvlášť, a to ještě venku,“ doplnil spravodajca ČT vo veľkej Británii. Celý živý vstup TU.

Pravdou však je, že britská vláda stále iba uvažuje o dvojtýždňovej karanténe pre všetkých, ktorí teraz pricestujú do Británie zo zahraničia.

„Britská vláda povedala, že to má ešte iba v úmysle, ale zatiaľ nikto nepozná žiadne detaily. Karanténa by mala platiť od konca mája, na 14 dní pre každého cestujúceho či pasažiera z cudziny, ktorý priletí alebo inak príde do Spojeného kráľovstva. Pokiaľ ten človek nebude vedieť doložiť, že má kde ísť do izolácie, tak vláda mu poskytne nejaké centrum. Ale už teraz platia výnimky. Premiér Boris Johnson sa dohodol s Írskom a Francúzskom, že pre cestujúcich z týchto krajín nebudú platiť tieto možné karanténne opatrenia. Takže ešte len uvidíme, ako to bude fungovať,“ upresnil spravodajca ČT.

Pravda o štátnej karanténe vraj už platnej vo Veľkej Británii podľa BBC

Jeho slová potvrdila aj britská spravodajská stanica BBC News, ktorá spresnila , že podľa vládneho dokumentu Stratégia návratu k normálnemu životu, vláda možno prijme karanténne opatrenia pre ľudí prichádzajúcich do Spojeného kráľovstva „as soon as possible“ (najrýchlejšie, ako sa bude dať). Ak medzinárodný cestujúci nedokáže vydokladovať, kde plánuje individuálnu karanténu absolvovať , v takom prípade ju absolvuje v zariadení pripravenom vládou.

Už teraz však myšlienku vlády striktne kritizujú britské letecké spoločnosti. Vládu upozornili, že úvahu o povinnej karanténe ako takej, teda najmä v súkromí, môžu urobiť iba v takom prípade, ak opatrenie britskej vlády bude obsahovať aj jednoznačný dôveryhodný plán ukončenia opatrenia, ktoré musí vláda prehodnocovať každý týždeň. Britské letiská sa obávajú, že opatrenia budú mať devastačné následky na ich podnikanie a celkovo britskú ekonomiku ako takú. Uviedlo BBC News.

(Aktualizované 23. mája 2020: Povinná štátna britská karanténa presne podľa spomenutých podmienok, teda doma, ak sa inak nedá, štát poskytne ubytovanie, platí od 8. júna 2020, oznámil The Wall Street Journal s tým, že bude prehodnocovaná každé tri týždne)

Slovensko tak naďalej ostáva jedinou krajinou Európskej únie a Európy vôbec, ktorá núti a deportuje vlastných občanov do povinnej štátnej karantény v štátnych zariadeniach mimo domova. V tejto súvislosti na ponižovanie a nedôstojné zaobchádzanie so slovenskými občanmi už niekoľkokrát upozornila slovenskú vládu aj Európska únia.  

Slovensko-české hranice

Český premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uviedol, že hranice medzi Českom a Slovenskom by sa mohli opäť otvoriť 8. alebo 15. júna. Denník SME uviedol, že podľa premiéra Babiša by však bolo ideálne, aby Česi cez prázdniny nikam necestovali a peniaze minuli v Českej republike.

1 reakcie na Matovič aj TV Markíza zavádzajú, pravda o britskej a španielskej štátnej karanténe