Potrebujeme silný demokratický blok, nie rozdrobenosť trpaslíkov

ilustračné foto: Dalito.sk

Vidíme, ako sa Fico trasie za mocou, sľubuje pomstu (a to si píšte, že to bude taká pomsta, že ešte Mečiar bude blednúť závisťou) a v posune k extrému sa zbratal aj s fašistami.

Sklamanie a frustráciu ľudí Fico, Blaha a spol. otáčajú smerom na živé terče. Podnecujú najnižšie pudy a huckajú proti skupinám ľudí alebo nepohodlným jednotlivcom. Môžu rátať aj s luzou, ktorú dokážu pohnúť kedykoľvek proti komukoľvek. Posilňujú nenávisť, robia z nej normu a nik ich za to neberie na zodpovednosť.

Užívajú si západný komfort a štýl života, ale ich mocenské chute a predstavy sa spájajú s nejakou verziou (bielo)ruského modelu. Videli ste niekoho z nich sa vyvážať na Moskviči, nosiť bundu Oodija alebo hodinky Molnija?

Z nenávisti robia normu

Zabávajú sa na svojich predstaveniach, no vedia, že sa nájdu aj takí, čo to vezmú za svoje a vypisujú výhražné odkazy či vyvolávajú fyzické strety. Fico, Blaha a spol. už nerobia len neškodné predstavenia, to sú už pre luzu, ktorá sa z krčmy presunula do ulíc, na sociálne siete a do záberov v zostrihaných videách, priam návody a podnety.

Nenávisť a agresivita, ktorú šíria a podnecujú, sa stáva normou a nástrojom politického boja. Čo horšie, stáva sa príťažlivou, veď taký vulgárny Matovič v burcovaní nenávisti a vo vyrábaní živých terčov nezaostáva.

Chýba silný demokratický blok

Ak to inak nepôjde, strácajúci Hlas sa k Smeru pridá a Ficovi nebude v ničom brániť. V trojici so značkovým extrémom je to síce šialená predstava, ale nie nereálna.

Proti tomu potrebujeme silnú, spoločnú a uveriteľnú ponuku s ambíciou znovu zdvihnúť étos nádeje a aspoň sa pokúsiť o étos víťazstva. Nič také zatiaľ, žiaľ, nevidieť.

Mala by to byť primárne úloha relevantných strán. Teda PS, SaS a KDH. Každá z nich má svoju identitu výrazne odlišnú od tých druhých, preto – z ich subjektívneho hľadiska logicky –  každá pôjde samostatne a bude ponukou pre voliča, ktorý sa stotožňuje s tou-ktorou z nich. 

Potom sú tu preferenčne bezvýznamné strany, ktoré samostatne nič neuhrajú. Spájanie – aj keby bolo, ale nie je, – však nefunguje ako matematický súčet. Ak sa nechcú včleniť do niektorej z relevantných strán, alebo nenájdu cestu na kandidátku niektorej z nich, pre výsledok v krajine, ktorá je dnes opäť na veľmi vážnej križovatke, by bolo lepšie, ak by voľby vynechali a zbytočne neodčerpali hlasy.

Kdesi medzi tým oscilujú Demokrati na čele s Hegerom a jeho vysokou mierou nedôvery. Ich výsledok môže znamenať fatálny prepad hlasov tých, čo si ctia demokraciu a naše ukotvenie v západnom civilizačnom okruhu. Žiadal by sa – v mene spoločného dobra, zodpovednosti za krajinu a demokratickej budúcnosti nás všetkých – triezvy pohľad na realitu a otvorenosť pre spoločný postup a nie falošné sebavedomie.

O reálnej sile Modrých zatiaľ netušíme, no ich príbeh je len na začiatku a momentálne bez ťahu na bránu.

No a Matovič, ktorý zničil nádej, rozosial nedôveru a chorobne sa vyžíva v deštruktívnosti a arogantnosti, opäť kope aj do potenciálnych spojencov. Kamaráti sa s nositeľmi ľudáckych reminiscencií a vyznávačmi ľudáckeho dedičstva otcov. Podobne ako Fico aj on robí z nenávisti normu. Pošliapal étos slušnejšieho Slovenska a zdá sa, že v šírení nenávisti a v agresívnej rétorike ho nič nezastaví.

Ale späť k téme. Žiaľ, neformuje sa žiadny relevantný demokratický blok. Počúvali sme o spájaní, no žiadne významné spájanie sa nedeje. Vidíme len prestupy, ktoré nijako neposilňujú nádej. Počúvame o hrozbe návratu Fica, no nevidieť žiadnu silnú a už vôbec nie spoločnú alternatívu s potenciálom nádeje, víťaznej emócie či víťazného étosu. Opäť len hra na seba a na náhodu.

To naozaj nechápete, v akej vážnej situácii sme sa ocitli? 

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)