TOP romantické miesta pre zamilovaných bez hraníc

Vyhliadka Máj/foto: archív ČCCR – CzechTourism
DALITO -

Bolo neskoro večer, prvého mája, večer mája, bol čas lásky

Túto báseň Karla Hynka Máchu sme sa učili naspamäť už na základnej škole. Stala sa základom myšlineky, ktorú si osvojili celé generácie, že prvý máj je časom na oslavu lásky okolo nás. K. H. Mácha však tento májový sviatok lásky nevymyslel a oslavy jari a lásky sa objavovali už v starovekom Grécku ako oslavy Flóry, bohyne jari.

Prvý máj ako čas lásky je známy po celom svete od roku 2004. Globálny deň lásky  je Dňom  ľudstva, ktorého cieľom je bezhranične podporovať lásku. Ročne 1. máj oslavujú v 150 krajinách po celom svete a presiakol už aj do virtuálneho sveta. Najrozšírenejším zvykol aj tak ostalo bozkávanie sa pod rozkvitnutou čerešňou.

V rodisku K. H. Máchu zosumarizovali najromantickejšie miesta v krajine. Kam sa teda v Českej republike vybrať, ak chcete stráviť so svojou drahou polovičkou romantický deň? A je vlastne jedno, či je práve 1. mája, Valentín, alebo napríklad výročie vášho prvého rande! Láska nemá hranice…

Nový svět v Prahe

Lokalitu, ktorej sa hovorí Nový svět, nájdete v Prahe na Hradčanoch. Mnoho ľudí netuší, že takmer uprostred Prahy sa rozprestiera poetické a pitoreskné mestečko. Nový svět je malá štvrť, ktorá prilieha k Pražskému hradu a je plná malebných zákutí a harmónie. Ide vlastne o bývalé hradné predmestie, ktoré vzniklo niekedy v polovici 14. storočia na starej ceste z Prahy. Prechádzka tu patrí k tým najromantickejším, na ktoré sa môžete v Prahe vybrať. A keď je otvorená miestna kaviareň Nový Svět, nie je nad čím váhať!

Vyhliadka Máj

Najfotogenickejšie a najromantickejšie miesta v Česku
Vyhliadka Máj, Stredné Čechy, neďaleko Jílového pri Prahe/FOTO Tomáš Holub, CzechTourism

Rieka Vltava je najdlhšia rieka, ktorá Českou republikou preteká. Pramení na Šumave v južných Čechách a vlieva sa do Labe neďaleko od Prahy. A pre Čechov má takmer mýtický rozmer. Táto rieka sa totiž ospevuje v ľudových piesňach aj v starodávnych povestiach. Výhľadov na Vltavu je nespočetne. Ale jeden z nich sa označuje za ten najlepší. Je ním vyhliadka Máj v stredných Čechách. Tá sa nachádza na vysokej skale nad priehradou. Rieka tu preteká hlbokým skalnatým kaňonom, stáča sa do tvaru podkovy a vytvára fascinujúcu prírodnú scenériu. A ak môžeme odporučiť, vyberte sa sem neskoro popoludní, pretože výhľad z Mája je priamo na západ a ak budete mať šťastie, uvidíte nielen lenivo sa vinúcu rieku, ale aj západ slnka nad ňou.

Zrúcanina hradu Andělská hora pri Karlových Varoch

V západných Čechách pri Karlových Varoch nájdete zrúcaninu hradu a kostola zo 14. storočia. Je to obľúbené výletné miesto, ktoré navštívil aj slávny romantický básnik J. W. Goethe. Výhľady z Andělskej hory sú na nezaplatenie či už v zime, kedy sa vám naskytne výhľad do zasneženého a stíchnutého kraja, alebo počas jari a leta, kedy zase môžete obdivovať lesy neďalekých Doupovských hôr.

Romantický zámok Červená Lhota

Vodný zámok Červená Lhota v južných Čechách sa zaraďuje medzi najkrajšie zámky v Českej republike, a to napriek svojej veľkosti. Alebo skôr by sa dalo povedať malosti. Zámok stojí na skale uprostred vodnej nádrže a to mu dodáva tú pravú atmosféru. Navyše jeho fasáda v červeno-tehlovom odtieni vašej zamilovanej selfie fotografii z loďky plávajúcej na hladine rybníka dodá krásne pozadie.

Bylinková záhrada Hospitalu Kuks

Areál celého východočeského Hospitalu Kuks stojí za návštevu. Máte šancu sa preniesť do obdobia baroka a predstaviť si seba samého v pestrofarebných šatách a bielych pudrovaných parochniach. Jedna dôležitá časť bývalého špitálu sa však v posledných rokoch dočkala veľkej rekonštrukcie. A to bylinná záhrada, ktorú kedysi využívali lekári a lekárnici na výrobu liekov, tinktúr a mastí. Ak sa sem vyberiete v čase neskorej jari v máji, budete prekvapení množstvom kvetov, farieb a vôní. Tie sa postarajú o romantickú kulisu vášho výletu.

Kláštor Rosa Coeli v Dolných Kouniciach

Rozvaliny bývalého kláštora Rosa Coeli v Dolných Kouniciach na južnej Morave pôsobia veľmi romantickým a až magickým dojmom. Kláštor leží v troskách už od 15. storočia, ale zrúcanina bývalého kláštorného kostola má podobu úchvatnej gotiky v najsurovejšej kamennej podobe. Namiesto klenutého stropu môžete obdivovať oblaky a namiesto zvuku organov budete počuť vtáky. V noci potom chrámovú loď nasvecuje mesiac… V lete pokrýva krajinu vysoká tráva, v zime belostný sneh. Kde inde treba svoju milú polovičku požiadať o ruku, než v tých najromantickejších kulisách?

Zámocký park v Ledniciach

A na juhu Moravy máme pre vás ešte jeden tip v podobe zámockého parku pri zámku Lednice. Zámok samotný tiež stojí za zmienku, ale park, to je klenot. Skladá sa z časti upravenej tzv. francúzskej záhrady a potom z divokejšieho anglického parku, ktorý postupne a nenápadne prechádza do jednej z najväčších komponovaných krajín Európy. Budete sa prechádzať po cestičkách, kadiaľ kráčali princovia a princezné z rodu Lichtenštajnovcov!

Petřínská rozhľadňa a tajný tip – Mariánska vyhliadka v Prahe

V centre Prahy na vrchu Petřín stojí už viac ako 100 rokov rozhľadňa, z ktorej budete mať celú Prahu ako na dlani. A keď sa sem vyberiete na jar, budete mať možnosť obdivovať nádherne kvitnúce ovocné stromy. Pre mnoho Čechov je rozkvitnutý Petřín synonymom jarnej romantiky. A bozk pod rozkvitnutou mandľou, hruškou alebo čerešňou je každoročná záležitosť, ktorú si nikto nesmie nechať ujsť.

Petřínska rozhľadňa
Petřínska rozhľadňa/FOTO Tomáš Holub, CzechTourism

A keď už budete na Petříne, vyberte sa na jednu z najlepších vyhliadok v celej Prahe. A kde je? Hneď pri Strahovskom kláštore sa lesnou cestou dostanete k soche Panny Márie. A od nej je ten najlepší výhľad na celé mesto. Navyše tu budete takmer sami, málokto totiž o tejto vyhliadke vie!

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu alebo aj dve)